Em-Ge

emge_logo

Logo firmy.

O firmě EM-GE se toho bohužel z oficiálních  stránek mnoho zjistit nedá. Tak uvidmíme, jestli někde něco vyšťourám, dostanu od nich a případně jestli v dnešní složité době „kopyrajtů“ dostanu svolení s uveřejněním.

Tak se mi přeci jen podařilo něco najít, ovšem mám dvě různé informace ohledně datování vzniku firmy.  Snad se mi to podaří ještě upřesnit, viz níže:

Historie firmy “Moritz & Gerstenberger” se začala psát v roce 1927, kdy došlo k volné spolupráci pánů Heinrich Moritz a Albin Gerstenberger. (záměrně neskloňuji kvůli klíčových slov pro vyhledávač) Heinrich Moritz byl ale již na trhu od roku 1916 k nalezení pod obchodní značkou „HeiMo“. V roce 1927 došlo k registraci značky „Em-Ge“ a vše bylo právně stvrzeno 1.10.1928.  Od roku 1930 začíná výroba vzduchových zbraní.

   EM-GE je obchodní značka používaná na malých zbraních vyráběných nejdříve firmou Moritz & Gerstenberger ve městě Zella-Mehlis v letech 1922 – 1940, kdy byla během války vymbobardována a zanikla. Poté se kolem roku 1950 podařilo obnovit výrobu pod označením  Gerstenberger & Eberwein a přenesli výrobu do města Gussenstadt. Firma tam zanikla kolem roku 1997.

 

Co si ale můžeme popsat, tak je historie startovacích pistolek, vyráběných již bezmála přes 80 let v této firmě.  Začalo to tedy  :

 

Em-Ge starter olympic games

Em – Ge Model ??? – Pistole (revolver – má otočný bubínek ale už né bicí kohout) upravená pro startování sportovních událostí a přesné spuštění časomíry. Toto je dobová fotografie z roku 1936, kdy touto pistolkou byly startovány závody na Olympijských hrách v Berlíně (1936). Výroba tedy logicky před tímto rokem.

 

 

 

 

img_1880Em-Ge mod. 2 / 2APísmenko „A“ v názvu modelu značí, že se jedná o model s předním výšlehem a lze pistolku použít i s plynovýma nábojkama na obranu. V gelerii zde model 2A. Pak tedy logicky model 2 ( nebo zde v galerii model Moritz u. Gerstenberger) má výstřel mimo osu hlavně.

Další známé variace : Em-Ge mod.2 (lodička) v galerii zde; Em-Ge mod.2 bez nápisů taktéž v galerii; niklovaná úprava povrchu v galerii zde; exportní verze mod.2 s nápisem Patent zde;

 

 

 

Em-Ge mod.III

EM-GE mod.III (mod.3/3A),  který se začal vyrábět kolem roku 1930. Tato malá pistole se dvěma komorami  je druh „hračky“, která původně byl plánována pro náboje s okrajovým zápalem ráže 6 mm, (pouze alarm a hluk), ale také poté existovala v kalibru.22 short. Nabíjení se provádí páčkou zespod, která uvolňuje otevření komor pro zasunutí dvou patron. Natahování úderníků se provádí seshora a pistolka má taktéž dvě spouště, pro každou komoru zvlášť. Model 3A má na rozdíl od mod.3 také jakési zadní kladívko, kterým se provádí natahování úderníku.

 

 

 

em_ge_blankEm-Ge  Mod.4 (Patent.320)zde v galerii podrobnější popis i video. Vžilo se pro tento model označení „patent .320″, protože označení mod.4 na těle postrádá a časem jak pistolky ubývaly, zapomělo se také nejspíš na označení. Jasno naštěstí nám v tom udělal sken starší reklamy (viz. výše). Tak jsme mohli zjistit, že existuje i niklovaná verze.

 

 

 

 

em-ge-mod-320-d-_complete-cEm-Ge Mod. 320 D –  vypadá jako mod.5, ale je tam rozdíl v pažbičkách a tvaru „rukojeti“. Další info jsem sehnal, že se jedná o „revitalizaci“ modelu 5 v 50/60 letech minulého století. Změněn tvar pažbiček a byl vyráběn ze zinkové slitiny. Model s niklovou povrchovou úpravou v galerii zde;

 

 

 

Em-GE mod.320 E _010

 EM-GE mod.320 E – její výskyt zatím obestřen záhadou..nikde jsem nenašel žádné podrobnější info, tak buďme rádi za pár fotek v galerii zde.

 

 

 

emge_mod_5_01xEm-Ge mod.5  mege mod2a nikl- Dvouranná pistolka, používá nábojky cal.320 nebo speciální „Gashülse „ OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

em-ge-6a-vs-6a-vs-6-_b Em-GE mod. 6 / 6A – Tak u tohoto modelového čísla se firma opravdu vyřádila. Schválně, kolik jsem našel „mutací“ (pomineme značení s dovětkem „A“ – stejně jako u modelu 2 to značí přední výšleh): První řada „šestek“ měla dva šroubky v rozích pažbiček, umístěných 03_strenkydo úhlopříčky. Ne moc šťastné provedení, protože tlaky a rázy součástek při výstřelu se přenášely do plastů a pažbičky velmi často praskaly v nejslabším místě, tedy na krajích (viz foto –>) . V galerii zde modely Em-Ge mod.6A (original) a model, který ma pažbičky rovné s „rybinou“ až nahoruemge-6a-_00a em-ge-mod-6a-ver-2-_a1Em-Ge mod.6A (Original) ver.2 ;

Další provedení niklovaný povrch,  bílé pažbičkyEMGE_6 side

Pak se nejspíše přešlo na verzi s jedním šroubkem a jsou mi známy tyto verze: Rybina až nahoru se šroubkem vychýleným ke kraji (v galerii zde Em-Ge mod.6A (Gerst.&Eberwein) ;

„rybina“ až nahoru se šroubkem na středu – v galerii zde em-ge-mod-6a-gers-eberwin-015 Emge mod.6Em-Ge mod.6 ) :  em-ge-mod-6-_017

A potom také verze s „rybinou“ jen z části (v gelerii zde model nikl):

emge mod2a brunem-ge-mod-6a-original-nickl-_015

 

 

 

04_emge6g_dEm-Ge mod. 6g - (v galerii zde ) Pravděpodobně G jako Gas model, tedy ústí hlavně široké pro možnost vložení plynových patron.

 

 

 

 

 

emge_6d_aEm-Ge mod. 6d(v galerii zde) Oproti modelu G je vybaven šroubovacím nástavcem zepředu na zábavnou pyrotechniku 15mm.

 

 

 

 

dsc_0754Em-Ge mod.60 - (více info v galerii zde ) základní model, výšleh mimo osu. Žádné doplňky.

 

 

 

 

 

 

dsc_0746Em-Ge mod.61 - (v galerii zde) provedení brynýr / nerez, v balení přídavný nástavec na pyrotechniku šroubovaný seshora.

 

 

 

 

 

 

dsc_0772 Em-Ge mod.62 – (v galerii zde ) integrovaný odpalovač pyrotechniky 15mm na konci hlavně.

 

 

 

 

 

Em-GE mod.63Em-Ge mod.63 -  možnost používaní nábojek „start“ i plynových, integrovaný odpalovač pyrotechniky, provedení brynýr / nikl

 

 

 

 

 

 

Em-Ge mod.64 stakkatoEm-Ge mod.64 STAKKATO -  oproti klasického 6mm zásobníku na 6 nábojek je tento model vybaven horním zásobníkem na 8 ks zábavné pyrotechniky, který se posouvá ke kladívku.

 

 

 

 

Katalog Masny 1936 a_ Em-Ge katalog 3ks sken Luger_Emge katalog

Comments are closed.