Perfecta

Startovací pistole značky PERFECTA typových řad „S“, „G“ a „G3″ mají za sebou zajímavou a dlouhou historii. Počátky jsou datovány zhruba do roku 1930, kde ve starém centru města Zella-Mehlis (kde také vznikla známá společnost Carl Walther) začali s vývojem těchto plynových zbraní a položili tak základ prop pozdější vznik společnosti UMAREX – alespoň tak se o tom zmiňuje jejich informační brožura.

perfecta_1965

Reklama z roku 1965

A podařilo se mi zjistit další info, takže mohu doplnit. V roce 1937 se řídícímu jednateli firmy WALTHER  pánu Walther Riem (neskloňuji záměrně) podařilo přesvědčit vedení, aby mohl rozjet výrobu „slepé“  pistole, kterou navrhl sám. A to byla právě Perfecta, nejznámější pistole svého druhu, pro kterou byla ve městě Arnsberg založena firma Mayer & Riem.

V roce 1952 firma „Mayer & Riem KG“ obnovuje přerušenou výrobu,  což můžeme vidět na reklamě z roku 1965.

V roce 1972  sloučením firem „Mayer & Riem KG“ a „Mayer & Ussfeller GmbH“ vzniká dnešní  „UMAREX Sportwaffen GmbH & Co. KG“ jak jej známe.

 

Do roku 1969, kdy bylo v německu zavedeno povinné  značení PTB dle § 22 zákona o zbraních se vyráběly dva modely a sice „S“ a „G“ pod označením Perfecta D.B.P. Ještě před nimi byla ale Perfecta mod.A a ještě před nimi… ale to až o něco níže v textu.

Výšleh dopředný (model G – Gas) a horní (model S- Start). perfetcta reklama 1960_mark

Zásobník 8 ran, trubkovitý, v pažbě.

Pojistka : Jezdec na palec

Ráže:  start 6mm  (také udáváné jako flobert 6mm či .22)

Rozměry: 113 x 80 mm
Hmotnost: 270 g

Pojďme se tedy podívat jak to vše snad bylo chronologicky. Je celkem obtížné zjišťovat nějaké info a datování, ale snad na základě mých pozorování a spousty probdělých večerů u obrazovky monitoru a různých zahraničních fór jsem sestavil toto:

perfecta-mod-00-_010aPravděpodobně „nultá“ verze, kterou se začala psát historie startovacích a poplašných pistolí Perfecta. Z důvodu absence jekýchkoli popisů jsem si ji proto pracovně nazval mod.“00″. Více snímků v galerii zde. V chybějícím kruhu na pažbičkách nejspíše byly iniciály JGA (foto zde)

 

 

 

perfecta-mod-01-_010Jak jste si jistě všimli, je stejná jako předchozí, až na pár rozdílů. Ano, tato již má na tělě nápis Perfecta a z druhé strany na zadní části nápis Germany. Proto jsem si ji pracovně nazval mod.“01″ a více foto možno shlédnout v galerii zde.

 

 

 

perfecta-dbp-meziTady už jde vidět tvary, kterými je pistolka Perfecta  více proslavená. Logo na pažbičkách sice zmizelo (aby se později mohlo opět objevit) a také již je tato konstrukce patentována (D.B.P). Modelové označení mi bohužel uniká.

 

 

 

perfecta-dpb-nikl-whiteU této verze Perfecty už můžeme vidět poslední verzi pažbiček, jak jej měly následně všechny další modely, ale zkušenému oku „pistolkáře“ jistě neušlo, že stále chybí perfecta-dbp-bez-sroubuspojovací šroub na „závěru“ zbraně, který už je součástí každého dalšího modelu. Označení bohužel nevím, většinou dle viditelného je prostě Perfecta D.B.P.  Toto jsou jediné fotky, kterou jsem objevil a všiml si rozdílu. Také se poprvé objevuje pojistka.

 

 

 

Perfecta mod.APerfecta modell A nebo chcete-li mod.“A“ už je výsledkem evoluce předchozích modelů do konečné podoby. Je také často označována jako Perfecta D.B.P, jelikož krabiček se dochovalo podstatně méně a tak  majitlé (dědici apod.) přebírají značení z toho, co lze vidět na první pohled. Takto se vyráběla a značila pistolka až do roku 1969, kdy byl v Německu zaveden nový zbrojní zákon a také obměněno portfolio.

 

 

 

V souladu s § 59 § 1 zákona o zbraních, který nařizoval všem, aby do 01.03.1976 nechali zbraně buď znehodnotit odbornou firmou, nebo přihlásit, pokud na to budou splňovat požadavaky (mít něco jako náš zbrojní průkaz) se od tohoto termínu objevují již jen modely pistolí s požehnáním zkušebny, která uděluje PTB certifikaci (volný prodej po splnění daných specifikací). A pokud budete chtít zísakt všechny modely této pistolky, připravte si pořádnou dávku štěstí a trpělivosti, je v tom celkem chaos..:-) Tak schválně:

PTB-Nr. Výrobce Model
5-69 Mayer & Söhne Mayer Mod. S  (Revolver)
5-69 Mayer & Söhne Perfecta Mod. S  (Revolver)
6-69 Mayer & Söhne Mayer Mod. G  (Revolver)
6-69 Mayer & Söhne Perfecta Mod. G  (Revolver)
7-69 Mayer & Riem Perfecta Mod. S     (brynýr foto)  (nikl foto)
7-69 Mayer & Söhne Mod S
8-69 Mayer & Riem Perfecta Mod. G     ( nikl foto) (  brynýr foto)
8-69a Mayer & Söhne Perfecta Mod. G2     (brynýr foto)
8-72 Mayer & Riem Aetna Mod. GII (G2)     (brynýr foto)
20-72 Mayer & Riem Aetna Mod. G     (brynýr foto)  (nikl foto)
20-72 Mayer & Riem Perfecta Mod. G
165 Mayer & Riem M&S Mod. G3
165 Mayer & Riem Aetna Mod. G3     (brynýr foto)
165 Mayer & Riem AKAH Mod. G3
165 UMAREX Perfecta Mod. G3     (brynýr foto ver.1)  (brynýr foto ver.2)
165 UMAREX Aetna Mod. G3     (brynýr foto)
165 UMAREX AKAH Mod. G3     (brynýr foto)
195 Mayer & Riem Aetna mod. G
195 Mayer & Söhne Aetna mod. G     (brynýr foto)
195 Umarex Aetna mod. G
239 Mayer & Söhne Mod. S
239 UMAREX Perfecta Mod. S    (brynýr foto)
240 Mayer & Söhne Mod. G     (brynýr foto)
240 Mayer & Söhne Aetna Mod. G
240 UMAREX Perfecta Mod. G
240 UMAREX Aetna Mod. G
248 UMAREX Perfecta G     (brynýr foto)

 

 

 

 

 

Troobleshooting – Problémy

Jak je tato pistolka nádherně zkonstruovaná a vymyšlená, tak sebou nese i dle mne bohužel neduhy vyšší poruchovosti, než u klasického provedení s posuvným obdélníkovým zásobníkem. Určitě je dobré vedět, že se zasunutým prázdným zásobníkem nelze zmáčknout spoušť a pistolka je blokovaná. Podávací trn, který tlačí nábojky ven ze zásobníku prostě vjede do prázdné komory a tam se při namáčknutí spouště zasekne. Také je dobré vědět, že při první ráně nedojde k vyhození prázdné nábojky, ta zůstane pod kladívkem a je vyhozena až při ráně následné. Logicky tedy při poslední ráně zůstavá prázdná nábojka v šachtici pistolky a k jejímu vyhození musíme tedy vyndat zásobník a poté naprázdno vystřelit. Je efektní a jiné, když prázdný poplašňák vyletí výhozním okénkem, podobně jako u ostrých zbraní prázdná hilzna, ale tento systém si zadělal na pár problémů, které se mi zatím podařilo odhalit.  První s čím jsem se setkal bylo špatné podání nábojky, která se zasekávala při odebírání ze zásobníku o nájezdovou plochu. Snažil jsem se to zachytit na obrázku, kde je patrný ne snad ani milimetrový schod mezi koncem zásobníku a nájezdovou hranou k úderníku:

0x_perfecta_missfunction_b

Klik pro zvětšení

Na tomto videjku jde vidět, jak „ládování“ probíhá v reálu:

Co s tím když se nábojka zasekává? Je to průšvih a je potřeba se podívat na dvě věci, které jsem zjistil, že u mne měly vliv. Ta první byla, že komora do které zapadá nábojka byla už časem nějaká „pocvakaná“ od výstřelů naprázdno a okraje zmenšovaly prostor pro nábojku. Ta se pak volně nezasunula do komory a nechtěla tedy ani hladce najet k úderníku. Pomohlo jemné vybroušení krajů komory mikrobruskou. Druhý problém který bohužel nelze mo6mm_vs_6mmc ovlinit jsou nábojky 6mm. Existují verze „normální“ a „extra loud“ :

Jak je z fotky patrné, ty hlučnější jsou o něco delší a malinko jinak se chovají při podávání mechanizmem do komory než ty kraší. Bohužel se tak občas stane, že při sečtení všech působích sil (spoušť, pružinka zásobníku, odpružení komory a já nevím co ještě..) se nábojka sekne a nejde zmáčknout spoušť.  Někdy pomůže dotlačit zásobník, někdy namáčknout znova a na po některé to prostě vyjde. Velká síla tady nepomůže, dojde spíše k ohnutí kolejniček.  Je třeba vyzkoušet, které ty nábojky šmakují právě té vaší Perfektě a sem tam nějaký ten zákus ji tolerovat.

0x_perfecta_missfunction_c

Klik pro zvětšení

Zmínil jsem výše problém ohnutých kolejniček a to je další věc, která u těchto pislolek může po častém používání nastat. V závěru zbraně (pokud jej tako mohu ušlechtile nazvat, není sice pohyblivý a nezavírá komoru jako u ostrých zbraní, ale zní to lépe než „vrchní díl“..) jsou vodící kolejnice, které směřují prázdnou nábojku výhozním otvorem ven.  Tady to pánové zase geniálně naplánovali tak, že tento díl musí přesně lícovat se spodním dílem na desetiny milimetru, jinak se nábojka zasekne právě o ty kolejnice a nevjede do nich. Přesně to se mi stalo u jedné pistolky, dorazila ke mne se zničeným tímto nájezdem, jak se tam stále náboj zasekával protože nájezd od zásboníku přesně nelícoval s tímto dílem a původní majitel(é)  jej na sílu zkoušeli natlačit opakovanými pokusy k cestě za odpálením, až se ta vodící kolejnička ohnula.. Mikroúdery se mi podařilo narovant a vytvarovat do jakés-takés původní polohy a nakonec jsem musel použít spodní díl z jiné zbraně, které si seděly lépe a už se to nesekalo. Toto výhozní okénko se také velice zanáší od výstřelových zplodin, takže pokud není hladké a čisté, dochází také velmi často ke šprajcnutí poplašňáku uvnitř. Je tedy třeba toto okýnko a plochy udržovat v čistotě.

Samotné odpálení nábojky probíhá nějak takto:

Comments are closed.