Em-Ge mod.4 (patent .320 )

 Směr výšlehu: mimo osu hlavně
Ráže: .320 Kurz
Hmotnost:  g
Délka:  mm
Šířka:  mm
Doplňující info:

03_emge_patent_f  Dostala se ke mě velmi zajímavá pistolka s neméně zajímavou historií, o kterou bych se chtěl podělit. Jak už to tak většinou bývá, náhodu tomu chtěla, aby tento poplašňáček skončil v mé sbírce. Už nějaký čas navštěvuji různá internetová fóra se zbraňovou tématikou a vím, že tam mají čtenáři  také založenou sekci, kde žádají o pomoc s identifikací neznámých kousků. A jelikož  s jedením takovým zapeklitým kouskem si nevíme rady (viz zde), vyvěsil jsem jeho fotografii s žádostí na tamnější stránky. Když jsem tam umisťoval tuto žádost, zahlédl jsem tam rok starý příspěvek od jednoho čtenáře, kde žádal nějaké info právě k této pistolce. I když od zveřejnění příspěvku uběhl rok, neváhal jsem a hned toho čtenáře kontaktoval, zda tento kousek ještě má a neprodal by ho. A výsledek už vidíte sami. Musím ještě zmínt zajímavou příhodu, díky které jsem vlasntě tomu všemu (doufám) přišel na kloub.

 

Když mi pistolka dorazila, tak jsem ji hned po prvotním „ochmatání“ zkoušel promáčknout a ejhle..! Nefungovalo posuvání zásobníku, nenatahovalo se bicí kladívko a pistolka se zdála býti nefunkční, přestože prodejce tvrdil opak. 01_emge_patent_a1Na internetu o této „zbrani“ najdete informací jako šafránu (nebo neumím pořádně hledat, ale věřím že tím to nebude) a už jsem chtěl prodejci napsat pořádně peprný mejlík. Než jsem jej ale dokončil, tak mne přeci jen ovládlo racionální já a říkal jsem si, že někde může být jen něco „vyskočené“ a náprava bude otázka chviličky. Tak myšlenka dala popud činu a já tak vlastně objevil nádheru toho mechanizmu a tuším, že asi tohle právě má na svědomí to „magické“ slůvko PATENT v označení.

 

Než se ale pokusím své zjištění shrnout, chtěl bych ještě zmínit něco z historie této konkrétní „startovačky“. Než se ke mne dostala, tak jsem se od prodejce dozvěděl, že ji má od svého dědy, který ji dostal na policii jako náhradu, či odměnu za svou poctivost. Našel totiž po válce německou zbraň P08, ale místo toho aby si ji nechal a dědila se tajně z otce na syna (a samozřejmě riskovat postih za nedovolené ozbrojování), tak byla odevzdána. Sice na obranu za parabelu to není až tak vhodný kandidát, ale i to se určitě cení a vůbec se divím, že od policie něco dostal. A kdyby ne, tak by dneska po cca 60ti letech nevznikl tento článek. Hustýýý řekla by má dcerka.

 

320-knall-odpal320-knall-bokTak se teď konečně podívejme na zoubek této krásce, respektive nejdříve na její krmení. A to je bohužel průšvih. Existují dva druhy nábojů:  .320 Kurz (kratší označované jako Knall) a .320 lang emge-320-knall-kurz(dlouhé, známé jako Gaspatronen, tedy plynové pro revolvery). Tady je zapotřebí právě těch .320 Kurz, ale kámen úrazu je ten, že jejich výroba byla dávno ukončená (ještě před rokem 1969 co jsem vyšťoural) a nebyla schválena pro další výrobu. Nábojka měla délku 16 mm (dlouhá 30), spodek průměr 9,55 mm, vršek 8,05mm. Energii při výstřelu odpovídají tyto dva nalezené údaje : Pmax=250bar, 110 J (pro srovnání ráže  6m start má udávanou energi 35J a plynovky 9mm 250 Joule). Takže už chápu, proč je ten zásobník ve speciálních kolejničkách a také proč je v pistolce implemenována pojistka zajištění závěru. Prda to musela být hezká. Píšu minulý čas, protože se mi nikde nedaří najít možnost sehnat pár těchto nábojek a je to dílo jen větší náhody, že se objeví v některých starších sbírkách. Třeba má někdo z Vás i toto balení z roku 1933, včetně světlic, nebo objednával v katalogu GECO v roce 1939 (odkud pochází tato ukázka vpravo) :-).

patrony-geco-1939_0

 

emge-320-paklik

baleni-320-svetlice

 

A asi i díky požadavkům na silnější třesk této startovačky a také aby se dbalo jak bezpečnosti, tak znemožnění jednoduché předělávky na palnou zbraň, došlo k vymyšlení mechanizmu, který jsem si soukromě pojmenoval jako gravitační pojistka. A tady už konečně přichází ke slovu to označení PATENT, jak se tedy snad správně domnívám. Jedná se o to, že aby bylo možné odpálit cca 7 mm nábojku, musí se pistolka držet a mířit směrem vzhůru, tedy tak, jak to dělají rozhodčí při startu závodů. Tato pistolka nejspíš díky potřebě větší rány byla zkonstruována pro potřeby jachatřských závodů apod, kde je zapotřebí startovním signálem obsáhnout větší plochu. Na sportovní klání menšího rozsahu tady byl bratříček této pisolky a sice Em-Ge mod.2 (také zde na stránkách). Pokud se zmáčkla spoušť při držení pistole klasicky, tedy při míření hlavní před sebe, nedošlo díky zmíněné gravitační pojistce k natáhnutí bicího kladívka. A jak se říká, jeden obrázek vydá za tisíce slov, co potom tedy pokus o filmeček, který by to celé ukázal? Tak tady je, jen poprosím o shovívavost, nebylo na přípravu moc času a venku zrovna foukal podzimní větříček, takže výsledek není perfektní, ale myslím, že účel by to mělo splnit.

 

Podrobnější info o výrobci v článku zde.

 

 

 

Comments are closed.